Wysoka jakość dzianin to kluczowy element strojów sportowych, szczególnie jeśli Twój wysiłek jest intensywny. W tym aspekcie nie ma miejsca na kompromisy. Lata wyczynowych treningów pokazały nam jak ważna jest funkcjonalność i wytrzymałość ubrań, które masz na sobie. Aby aktywność sprawiała radość i dawała zadowolenie strój musi Cię wspierać, a nie przeszkadzać.

uptou blog dzianiny

Tu do gry wkraczają nowoczesne dzianiny sportowe, które są nieocenione jeśli chodzi o ich właściwości. Obecnie możemy się cieszyć super lekkimi materiałami, bardzo przyjemnymi dla skóry, które odprowadzają wilgoć, nie powodują obtarć ani podrażnień.

Co takiego kryje się w ich składzie?

POLIESTER

Poliester stanowi największy procent w składzie dzianin, z których szyjemy ubrania UpToU. Jest włóknem syntetycznym o specjalnej, kanalikowej strukturze, z którego powstaje większość ubrań sportowych na całym świecie. Jest idealny zarówno na trening na zewnątrz jak i w klubie czy zajęcia na parkiecie tanecznym.

Poliester jeszcze do niedawna cieszył się złą sławą i był kojarzony z materiałami nieprzepuszczającymi powietrza. Te czasy na szczęście już minęły, a dobrej jakości dzianiny z jego domieszką królują nie tylko na arenach sportowych ale również coraz częściej na wybiegach u znanych projektantów.

Za co go docenisz?

✅ nie blaknie, ponieważ jest odporny na promienie UV
✅ nie chłonie wilgoci tylko odprowadza ją na zewnątrz. Przez to ciało pozostaje suche nawet przy większym wysiłku, a Ty utrzymujesz optymalną temperaturę ciała (nie marzniesz ani się nie przegrzewasz)
✅ szybko schnie, więc nie klei się do ciała i nie powoduje dyskomfortu ani otarć
✅ jest elastyczny ale nie rozciąga się, nie wypacza ani nie kurczy
✅ jest bardzo wytrzymały więc posłuży ci przez dłuższy czas
✅ nie gniecie się ani nie mechaci
✅ nie atakują go bakterie, grzyby ani mole

Główną wadą poliestru jest to, że się elektryzuje.

SPANDEX

Poliester dzięki połączeniu ze spandexem stanowi połączenie idealne dla strojów sportowych. Sam spandex, który jest również włóknem syntetycznym, stanowi częstą domieszkę do róznego rodzaju dzianin. Inne jego nazwy handlowe to elastan i lycra.  Włókno to wpływa pozytywnie na elastyczność i wytrzymałość materiału wspierając tym samym każdy Twój ruch podczas ćwiczeń.

Za co go docenisz?

✅ bardzo dobra przepuszczalność powietrza
✅ bardzo wysoka wytrzymałość na zerwanie włókien
✅ nadaje dzianinie super elastyczności
✅ nie deformuje się, nie wypacza, nie rozciąga
✅ jest przyjemny w dotyku, więc ubranie staje się jak druga skóra

W tym przypadku musisz jednak wystrzegać się wysokich temperatur, ponieważ spandex może utracić swoją elastyczność.

JAK ZATEM ZADBAĆ O STRÓJ?

Sam poliester posiada dużą odporność na działanie substancji chemicznych, ale na dzianiny z domieszką spandexu trzeba już uważać. W związku z tym zalecamy aby prać nasze stroje na lewej stronie w temperaturze 30 stopni Celsjusza, nie chlorować ich ani nie wybielać. Najlepiej też ich nie prasować.

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojego stroju oraz jego właściwości to najlepiej będzie jeśli użyjesz delikatnego środka piorącego lub takiego, który jest dedykowany do czyszczenia ubrań sportowych.

POSTAW NA KOMFORT

Niezależnie od tego jaką aktywność uprawiasz nasze dzianiny i ubrania zawsze będą dla Ciebie wsparciem. W związku z tym, że zawartość spandexu w wykorzystywanych przez nas materiałach wynosi od 16 do 23% będą one świetnie przylegać do ciała. Nawet jeśli przemokniesz podczas biegu w ulewnym deszczu ubrania nie zdeformują się i szybko przeschną.

Materiał, który zapewni Tobie termoregulację to podstawa podczas treningu. Dzięki niemu wilgoć, przez którą mocno wychładza się ciało jest odpowiednio odprowadzona na zewnątrz, a Ty dłużej utrzymujesz ciepło co bezpośrednio wpływa na komfort podczas Twojej aktywności. Nie skończysz też treningu z obtarciami jak to czasami bywa kiedy strój jest uszyty z materiałów mocno absorbujących wilgoć takich jak np. bawełna.

Nikt z nas nie lubi marznąć ani się przegrzewać. Poliester & spandex to mieszanka, która świetnie się sprawdzi przy intensywnych treningach tak latem jak i zimą.

Jakość dzianin to podstawa, ale to dodatki nadają ubraniom smaku. Przeczytaj o tym w naszym wpisie > “Diabeł tkwi w szczegółach