Nasz pierwszy wywiad z cyklu „10 PYTAŃ DO…” przeprowadziłam z Kasią Kawą, jedną z najlepszych tenisistek w Polsce.

2019 to bardzo ważny, przełomowy rok. Osiągnięte przez Kasię sukcesy na turniejach w Stanach Zjednoczonych stały się dla niej przepustką do udziału w eliminacjach do jej pierwszego turnieju wielkoszlemowego – Roland Garros, a potem przyszły kolejne – Wimbledon oraz US Open.

Dzięki dalszym sukcesom w turniejach rangi WTA,  a przede wszystkim temu najcenniejszemu dla Kasi w Jurmali (jako kwalifikantka przeszła przez eliminacje, a następnie dotarła aż do finału), zapewniła sobie duży awans w rankingu WTA z 194. miejsca na 128.

Dziś w nocy Kasia zadebiutuje w eliminacjach do kolejnego turnieju wielkoszlemowego – Australian Open 2020, podczas którego zagra w strojach z kolekcji stworzonej według naszego wspólnego projektu.

Kamila Borowska: Kasiu, jesteś trzecią “rakietą tenisową” w Polsce, a na świecie aktualnie 125ta. Na tak wysokie miejsca zazwyczaj pracuje się latami. Ciekawi mnie kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem?

Kasia Kawa: Moja przygoda z tenisem zaczęła się kiedy miałam 5 lat. Ciężko to nazwać profesjonalnym treningiem. W wolnym czasie chodziłam z Mamą odbijać o ścianę. Dopiero w wieku 7 lat poszłam na pierwszą lekcję tenisa do szkółki. Grałam raz w tygodniu z trenerem w grupie. Nikt wtedy nie myślał o graniu wyczynowym w tenisa. Uprawiałam różne sporty, trenowałam narciarstwo. W Krynicy-Zdrój tenis nie miał żadnej historii i nie był popularnym sportem. Myślę, że cała ta moja przygoda zrodziła się z pasji do tenisa. Nie tylko mojej, ale na szczęście również mojej Mamy, która do dziś bardzo mocno mnie wspiera. Wydaje mi się, że już wtedy musiałam mieć odrobinę talentu, ale przede wszystkim od najmłodszych lat byłam bardzo ambitna, zdeterminowana i uwielbiałam rywalizować.

Sama kiedyś trenowałam wyczynowo, więc wiem, że na sukces składa się nie tylko systematyczny trening, ambicja i determinacja, o której wspomniałaś  – ale też bardzo ważna jest mocna psychika. Co Tobie daje siłę na korcie, jak się motywujesz kiedy wiesz, że Twoją przeciwniczką będzie tenisistka z lepszym rankingiem?

Jeśli gram z lepszą tenisistką nie mam żadnych problemów z motywacją. Uwielbiam wyzwania. Trudniejsza dla mnie jest sytuacja, kiedy wiem, że moich meczy nikt nie ogląda. Szczególnie na mniejszych turniejach, na bocznych kortach. Tutaj potrzebne jest dużo takiej wewnętrznej motywacji. Po prostu lubię rywalizację i uwielbiam wygrywać. Te cechy sprawiają, że walczę o każdy punkt i chce być coraz lepsza.

Jak już jesteśmy przy temacie zawodniczek to chciałabym zapytać Cię o Twoją tenisową idolkę lub idola. Czy jest taka osoba, którą podziwiasz najbardziej i na której się wzorujesz? Co w niej lub jej grze cenisz najbardziej?

Kiedy byłam dzieckiem miałam nad łóżkiem plakaty różnych tenisistek. Teraz zdarzają mi się sytuacje kiedy spotykam zawodniczki z moich plakatów, a nawet z nimi gram. To bardzo zmienia perspektywę.

Nie mogę powiedzieć żebym miała jedną ulubioną tenisistkę. Bardzo imponuje mi Simona Halep. Oglądam dużo tenisa i staram się wyszukać coś co mogłoby poprawić/urozmaicić moją grę. Z męskiego tenisa najchętniej oglądam mecze Djokovica. Ale to głównie dla przyjemności, bo nie da się ukryć, że męski tenis bazuje na zupełnie innych parametrach.

Czasami bierzesz też udział w grze deblowej. W jaki sposób dobierasz sobie partnerki i z którą z aktualnie grających tenisistek chciałabyś zagrać w parze?

Najczęściej umawiam się z zawodniczkami, które znam. Stawiam aktualnie na grę singlową. Nie gram zbyt dużo meczy deblowych. Bardzo ciężko jest połączyć singiel z deblem, jeżeli chce się iść do przodu w rankingu. Debel jak najbardziej lubię grać, ale często moje siły są bardziej wartościowe w przekroju sezonu niż kilka wygranych meczy deblowych.

W jaki sposób przygotowujesz się do turniejów? Czy to jest proces spójny dla wszystkich wydarzeń w sezonie, czy ukierunkowany indywidualnie pod każdy mecz z osobna?

Każdy ma swój indywidualny system przygotowań. Ja pracuje w cyklach 2-3 tygodniowych. 2-3 tygodnie treningu przeplatane cyklem turniejowym. W okresach treningowych więcej trenuję, w okresach turniejowych głównie gram mecze albo wypoczywam. Dzięki temu mam poczucie równowagi i wystarczająco czasu na regenerację.

Patrząc z perspektywy czasu co poradziłabyś młodziutkim zawodniczkom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem?

Ciężko powiedzieć. Każdemu brakuje czego innego. Przede wszystkim powiedziałabym, żeby na pierwszym miejscu stawiały swoje zdrowie. Bez mocnego i zdrowego organizmu żadna praca i żaden talent nie będą miały możliwości dać oczekiwanych wyników.

Wiadomo, że w tenisie najważniejsza jest sama gra i wyniki, ale dużo uwagi przykłada się też do stroju. Co dla Ciebie, profesjonalnej zawodniczki, jest w tym aspekcie istotne i na co zwracasz uwagę przy jego wyborze?

Najważniejsze, żeby był wygodny. To jest taki pierwszy wyznacznik. I mam tu na myśli krój i odpowiedni lekki, przewiewny, przyjemny dla skóry materiał. Kolejne kryteria to oryginalność, musi mi się podobać oraz to czy komfortowo się w nim czuje w trakcie gry. Lubię też kobiece kroje. Strój idealny ma to wszystko.

Co było największym Twoim wyzwaniem w dotychczasowej karierze?

Rehabilitacja po operacji barku i podróże samej na turnieje w Brazylii i Indiach.

Przełom roku to zazwyczaj czas podsumowań – co z 2019 roku zapamiętasz najbardziej?

Udział w turniejach wielkoszlemowych. Szczególnie ten pierwszy dla mnie – Roland Garros. I oczywiście finał turnieju WTA w Jurmali, który póki co jest moim największym osiągnięciem.

Zdradzisz nam swoje sportowe marzenia na 2020 rok?

Jest kilka celów. Na początek pierwsza setka rankingu. Potem… zobaczymy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂

W takim razie niech się wszystkie jak najszybciej spełnią! Trzymamy mocno kciuki za kolejne mecze.

uptou kasia kawa ao slider

Kolekcja AUSTRALIAN OPEN 2020, która powstała dla  KASI KAWY, to mix wyrazistej czerni i energetycznego żółtego koloru podkręcony dynamiczną grafiką i złotymi wykończeniami.

Podstawą niezmiennie są oddychające dzianiny sportowe do zadań specjalnych, które są gwarancją komfortu podczas gry w gorącym australijskim klimacie jak również na naszych rodzimych kortach w trakcie intensywnego wysiłku.

uptou kasia kawa ao
Bluza HOODY AUSTRALIAN OPEN 2020
Spódniczka WAVE AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou legginsy australian open
Legginsy SHAPE AUSTRALIAN OPEN
Bluzka SHAPE AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou kasia kawa ao
Bluza HOODY AUSTRALIAN OPEN 2020
Legginsy SHAPE AUSTRALIAN OPEN
uptou kasia kawa ao
Bluzka SHAPE AUSTRALIAN OPEN 2020
Spódniczka WAVE AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou kasia kawa ao
Bluza HOODY AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou kasia kawa ao
Bluzka SHAPE AUSTRALIAN OPEN 2020
Spodnie AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou kasia kawa ao
Bluzka SHAPE AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou legginsy australian open
Legginsy SHAPE AUSTRALIAN OPEN
uptou kasia kawa ao
Bluzka SHAPE AUSTRALIAN OPEN 2020
Spódniczka WAVE AUSTRALIAN OPEN 2020
uptou kasia kawa ao
Bluza HOODY AUSTRALIAN OPEN 2020
Spodnie AUSTRALIAN OPEN 2020