W dniach 6-9 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej w Zielonej Górze reprezentacja polskich tenisistek walczyła o awans do Grupy Światowej rozgrywek o Puchar Federacji. W turnieju  oprócz Polek wystąpiły reprezentantki  Bułgarii, Danii, Estonii, Rosji, Szwecji oraz Ukrainy.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przyznała Polsce organizację tych największych cyklicznie organizowanych zawodów drużynowych kobiet w tenisie i turniej ten odbył się u nas w kraju po raz pierwszy w historii.

HUMMEL DESIGNED BY UPTOU

Wraz z firmą hummel zadbałyśmy o to, aby nasze dziewczyny wyglądały na korcie zjawiskowo.

Specjalnie dla polskich tenisistek na puchar Fed Cup powstała kolekcja hummel designed by UpToU, w której połączyłyśmy barwy narodowe z elementami symboliki, takimi jak orzeł, pazur czy skrzydła husarskie.

Całość miała wyróżnić zawodniczki poprzez nietuzinkowy i nowoczesny krój, a także nadać reprezentacyjnemu strojowi subtelnej drapieżności.

Dzianiny, z których uszyłyśmy stroje są oddychające, świetnie dopasowują się do każdej sylwetki, a przy tym są bardzo komfortowe dla ciała.

Pierwszy raz miałyśmy szansę zobaczyć zawodniczki w naszych strojach jeszcze podczas treningu i nie mogłyśmy przestać się uśmiechać do siebie. Co innego widzieć gotowe ubrania, a czym innym było zobaczyć wszystkie tenisistki i trenerów w jednolitych biało czerwonych kompletach. Wrażenie było jedno – kilkanaście osób tworzących spójny zespół, który bardzo pozytywnie wyróżniał się na tle wszystkich krajów uczestniczących w Fed Cup.

Byłyśmy mega szczęśliwe i dumne, bo wspierając dziewczyny poprzez funkcjonalny i stylowy strój mogłyśmy być z nimi razem na korcie.

REPREZENTACJA POLSKI

Nasz młodziutki zespół dał z siebie wszystko i nawet w tych meczach, które ostatecznie rozstrzygnęły się na ich niekorzyść, dziewczyny walczyły zacięcie do samego końca, a przeciwniczki miały trudny orzech do zgryzienia.

uptou fedcup

W Turnieju zagrały:

MAGDA LINETTE  – Na 26. urodziny sprawiła sobie prezent w postaci najwyższego, jak dotąd, miejsca w rankingu WTA. Po zakończeniu kariery przez Agnieszkę Radwańską została najwyżej sklasyfikowaną polską tenisistką i podczas Fed Cup w Zielonej Górze występowała w roli pierwszej rakiety tenisowej Polski. Wielokrotna mistrzyni Polski w singlu, deblu, mikście we wszystkich kategoriach wiekowych oraz zdobywczyni złotego medalu w drużynowych Mistrzostwach Polski kobiet (reprezentując barwy klubu WKS Grunwald) (czytaj więcej tutaj i tutaj)

ALICJA ROSOLSKA – Jako doświadczona deblistka była ogromnym wsparciem dla swoich koleżanek we wszystkich meczach. Ma za sobą najlepszy sezon w karierze, zakończony także najwyższą dotychczas lokatą w rankingu WTA. W 2018 roku Alicja Rosolska awansowała do półfinału debla Wimbledonu i finału miksta US Open. Każdy z ośmiu tytułów deblowych w WTA Tour zdobyła z inną partnerką. Jest rekordzistką reprezentacji Polski w liczbie zwycięstw deblowych odniesionych w rozgrywkach Pucharu Federacji (czytaj więcej tutaj)

IGA ŚWIĄTEK – Jeszcze przez sezon mogłaby grać w turniejach juniorskich, ale w 2018 roku zakończyła występy w tej kategorii wiekowej. Półfinał singla i mistrzostwo Roland Garros w deblu, mistrzostwo Wimbledonu w singlu oraz złoty medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich w deblu – to tylko najważniejsze osiągnięcia Igi Świątek w rywalizacji do lat 18 (czytaj więcej tutaj)

MAGDA FRĘCH – Zadebiutowała w rankingu WTA, gdy miała dokładnie 15 lat i 4 miesiące. Dość długo była najmłodszą Polką sklasyfikowaną na tej liście. Wystarczył jej niecały rok, aby awansować do Top-500. W fedcupowej reprezentacji Polski po raz pierwszy zagrała w kwietniu 2016 roku (play off Grupy Światowej II) (czytaj więcej tutaj)

MAJA CHWALIŃSKA –  Leworęczna iskierka w naszej reprezentacji. Odniosła wiele sukcesów w kategoriach młodzieżowych. Była mistrzynią Europy w deblu (w parze z Igą Świątek), złotą medalistką halowych drużynowych ME i brązową medalistką DME na kortach otwartych do lat 14; drużynową mistrzynią świata (Puchar Federacji) oraz mistrzynią Europy w singlu i deblu (w parze z Igą Świątek) do lat 16; finalistką Australian Open w deblu (w parze z Igą Świątek), srebrną medalistką ME w singlu i brązową medalistką ME w deblu (w parze z Weroniką Falkowską) do lat 18. (czytaj więcej tutaj)

WYNIKI

W zawodach Fed Cup Polki przegrały z Rosjankami 1:2 i wygrały z Dunkami 3:0. Utrzymały się w Grupie I E-A. W meczu o trzecie miejsce pokonały Ukrainki 2:1.

Turniej Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze zakończył się zwycięstwem reprezentacji Rosji, która w finale zasłużenie pokonała Szwecję 2:0. Zwycięska drużyna awansowała do barażu o Grupę Światową II.

DZIAŁO SIĘ!

Atmosfera podczas rozgrywek z udziałem polskiej reprezentacji sięgała zenitu, było bardzo głośno i wspierająco. Nie sposób nie wspomnieć też o doskonałej organizacji wydarzenia, przez co można było skupić się w pełni na meczach i kibicowaniu.

Cytując Prezesa PZT, Mirosława Skrzypczyńskiego, „takiego wydarzenia tenisowego w Polsce dawno nie było!

Podpisujemy się pod tym zdaniem obiema rękami i cieszymy się bardzo, że miałyśmy to szczęście być częścią tego wielkiego sportowego Święta.

Autorem zdjęć reprezentacji jest fot. Adam Nurkiewicz